IKD Fourth Highest Distinguished Award – IKD Hall of Fame Induction (IKD HF)

IKD Hall of Fame

Awarded to masters or instructors or pioneers; officials or administrators or supporters; retired or active coaches; or retired or active athletes with more than ten years active competition in IKD recognized karate-do tournaments in any or all of the above categories at the national, regional and world level competition.

Athletes shall hold either gold, silver or bronze medals in three (3) national tournaments, three (3) regional tournaments, and three (3) world cups over a period of ten (10) years active competition.

Pre-requisite: All of the above groups, 16 years and older, and third dan and higher.

Nominator: Country/Regional Director, or Chief Instructor.

Award: Special Medal and Award Certificate

Ceremony: World Camp or World Cup

Recipients

Pioneer Category
  • Frank Woon-A-Tai, 9th Dan – IKD HQ – June 15, 2019
  • Dr. Wesley Dexter Shim, 8th Dan – Port-of-Spain, Trinidad and Tobago – June 15, 2019
  • Maureen Woon-A-Tai, 8th Dan – IKD HQ – June 15, 2019
  • Keith DaCosta, 8th Dan – IKD HQ – June 15, 2019
  • Josef Woon-A-Tai, 8th Dan – IKD HQ – June 15, 2019
  • David Pyke, 8th Dan – New Brunswick – June 15, 2019
  • Dr. Hector Sotomayor, 8th Dan – Guaynabo, Puerto Rico – June 15, 2019
  • Bryan Mattias, 8th Dan – Laval, Quebec – June 15, 2019
  • Guy Bourgon, 7th Dan – Montreal, Quebec – June 15, 2019
  • Marcel Lussier, 7th Dan – St. Louis, Saskatchewan – June 15, 2019
  • Mayor Clive Hinds, 7th Dan – Stonewall, Manitoba – June 15, 2019
  • David Richards, 7th Dan – Kingston, Jamaica – June 15, 2019
  • Claude Deschenes, 7th Dan – Sept-Iles, Quebec – June 15, 2019
  • Frieda Shim, 7th Dan – Port-of-Spain, Trinidad and Tobago – June 15, 2019
  • Bernice Hughes, 7th Dan – IKD HQ – June 15, 2019
  • Dr. Annette Alexis, 7th Dan – Kingston, Jamaica – June 15, 2019
  • Gilles Periard, 7th Dan – Quebec City, Quebec – June 15, 2019
  • Janice Pyke, 7th Dan – Nova Scotia/Prince Edward Island – June 15, 2019
  • Deborah Hinds, 6th Dan – Stonewall, Manitoba – June 15, 2019
  • Arthur Bird, 5th Dan – St. George, Antigua – June 15, 2019
Instructor/Coach Category:
  • Malcolm Noble, 7th Dan – Sutton, Ontario – June 15, 2019
  • Marc Boismenu, 6th Dan – Toronto, Ontario – June 15, 2019
  • Christopher Lair, 6th Dan – Prince Albert, Saskatchewan – June 15, 2019
  • Rasthaddaeus Wright, 6th Dan – Kingston, Jamaica – June 15, 2019
  • Karen Macdonald, 4th Dan – California, USA – June 15, 2019
Athlete Category:
  • Matt Moody, 6th Dan – Toronto, Ontario – June 15, 2019
  • Christopher Troch, 6th Dan Sault Ste Marie, Ontario – June 15, 2019
  • Jennifer Foster, 6th Dan – Bruce Mines, Ontario – June 15, 2019
  • Diandra Woon-A-Tai, 5th Dan – Vancouver, British Columbia – June 15, 2019
  • Michelle Woon-A-Tai, 5th dan – Toronto, Ontario – June 15, 2019
  • Ken Woon-A-Tai, 5th Dan – Toronto, Ontario – June 15, 2019
  • Lorne Bissoon, 4th Dan – Toronto, Ontario – June 15, 2019
  • Leah Bergmanis, 3rd Dan – Toronto, Ontario – June 15, 2019